пятница, 22 апреля 2016 г.

Nic tak nie uwydatni projektu trawy bądź kwietnika jak niskie żywe ogrodzenie.

Niezmiernie wysokie, bo ponad dwumetrowe ogrodzenie stanowi barierę nie do przejścia, zasną w razie potrzeby zasłania okoliczne budynki a także ulice. Aby zrobić taki plot rośliny zasadzamy wokół krawędzi posiadłości. Jeśli mamy dużo miejsca, najbardziej „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju naturalnym, np. z leszczyny, która dodatkowo daje orzechy. Gdy wolimy ażeby nasze zielone ogrodzenie było niezmiernie strzeliste zaś przy okazji wąskie to w zacienionym miejscu wolno je ukształtować z brzostu pospolitego, grabu pospolitego a także klonu. Pamiętajmy niemniej jednak, że kiedy rośliny nas przerosną, ich zmniejszanie może być utrudnione.

Nic tak nie zaznaczy linii trawnika ewentualnie kwiatów jak niskie żywe ogrodzenie.

W miejscu zacienionym, gdzie podobnie trawa, jak i rośliny kwiatowe czasami nie mogą satysfakcjonująco wzrastać w określonych miejscach, małe drzewa umieją utrzymać naturalne zaplecze w wyznaczonym miejscu lub osłonią gołe placki gleby. Pięknie ukształtowany nieduży żywopłot sam zresztą robi za ozdobę ogrodu. Na zielone ploty Poznań przydaje się porzeczka alpejska i bukszpan. Wiosna tylko ploty Poznań kształtowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych gałązkach, których się już nie redukuje), nie tak obficie jak na słońcu, ale przecież w ciemnych zakamarkach każdy kwiatek jest widoczny. Jesienią natomiast ozdabiają je małe jabłuszka, które wolno przerobić na konfitury.

Niewysokie bądź strzeliste zielone ploty można pozyskać z roślin iglastych.

Niestety, drzewa z tej grupy często są o wiele droższe aniżeli krzewy liściaste. Z nich najlepiej znosi brak słońca cis zwyczajny. Często szeroko się rozrasta a także należny go obcinać, natomiast jego metamorfozę Fastigiata Robusta można odłożyć samopas.Powinien się w mgnieniu oka rósł a oszczędzi filarowy kształt.

Jeśli wasz zakątek jest nader ciemny, pożądane byłoby aby żywy ostrokół rozświetlić kolorowymi skazami. Niektóre spośród cienioznośnych gatunków maja metamorfozie o złotawych bądź pstrokatych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr zwykły Aureum zasną dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co prawda ich jasne odcienie są najbardziej widocznego w słońcu, lecz nawet w śladu listowie pozostają dość jasne, mało co oświetlone promieniami.

Комментариев нет:

Отправить комментарий