понедельник, 25 апреля 2016 г.

Zielone sztachety alias po prostu żywopłot

Żywe ogrodzenie czyli żywoplot


Żywopłoty przeważnie pełnia role ogrodzenia, niemniej jednak częstokroć służą tez za ozdobę. Z reguły takie sztachety z plastyku stawia się w słonecznych elementach, gdzie prędko rosną i mocno się zagęszczają. Wiele powabu maja tez takie żywe ploty, jakie prowadza poprzez cieniste zaułki ogrodu. Ciemna zieleń liści z prześwitująca tu i ówdzie plątanina witek ewentualnie kwiatami konstruują zajmujące wzrok obrazy, zaś orzeźwiająca wilgotność, bijąca od zanurzonej w mroku gleby , powoduje iż nawet krótki spacer wzdłuż takiego płotu wycisza oraz odpręża.


Projektując plot z żywopłotu, należy uwzględnić funkcje takiego parkanu, warunki które przeważają w skwerze, a także nasze upodobania i czas jaki możemy poświecić na jego pielęgnacje.Żywe ploty o zwykłym pokroju samodzielnie wzrastają, często tez bujnie kwitną, jednakże potrzebują także wiele przestrzeni. Geometryczne albo fantazyjnie profilowane zielone sztacheta z plastiku mogą być bardzo wysmukłe, aczkolwiek powinno się je regularnie skracać i raczej nie rozkwitają. Nie bez wpływu są także koszty nabycia roślin na parkan.Jest wiec nad czym się zastanawiać, gdyż takie plot konstruuje się na lata, niekiedy nawet na pokolenia.


Przeważnie zadowalający jest rosnący plot o wysokości 1,5m. Na takie ogrodzenie w zacienionym miejscu nadaje się ligustr zwykły, bardzo modny w naszym kraju na żywopłoty formowane. Ma on wiele zalet:
•jest mało absorbujący,
•odpowiednio toleruje porę suchą,
•szybko wzrasta,
•cyklicznie podcinany pięknie gęstnieje oraz nie ogałaca od dołu,
•w rejonach o łagodnym klimacie, np. nad Bałtykiem, nie traci zima liści, i nawet jeśli je zrzuci, to i tak gęstwina jego witek tworzy niedostępny dla wzroku plot,
•jest tani.


Ligustr możemy zamienić z irga lśniąca - jesienią cudownie się przebarwia na przeróżne odcienie żółci, brązu a także czerwieni. Godne polecenia są również żywe ogrodzenia modelowane z grabu, którego suche listki o barwie starego złota utrzymują się na gałęziach aż do wiosny.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na żywe ploty nieformowane. Są to m.in. rodzaje o pięknych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki a także kaliny. Tym, którzy uwielbiają otaczać się praktycznymi roślinami polecamy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Można ją nadawać jej postać tylko od strony ogrodu, a cześć konaru pozostawić nieprzyciętych, ażeby rodziły owoce.


Nadzwyczaj wysokie, bowiem ponad dwumetrowe sztachety PCV stanowi barierę nie do przejścia, zaś w razie potrzeby zacienia sąsiednie budynki oraz ulice. Żeby utworzyć taki parkan rośliny zasadzamy wokół granic posesji. Jeśli mamy wiele miejsca, w najwyższym stopniu „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju normalnym, np. z leszczyny, jaka przy okazji daje orzechy. Gdy pragniemy żeby nasze żywe ogrodzenie było niezwykle wysokie a zarazem wąskie to w cieniu wolno je uformować z wiązu powszechnego, grabu powszechnego czy tez klonu polnego. Pamiętajmy natomiast, ze gdy rośliny nas przewyższą, ich zmniejszanie będzie utrudnione.

Комментариев нет:

Отправить комментарий